Škoda FC maratón Dolná Mariková 2014

Chlad, dážď, vietor, kulminácia vodných tokov, toto všetko nás strašilo ostatné dni pred štartom Majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike. Ráno, posmelení optimizmom, naberáme kurz v sprievode zopár kvapiek dažďa, smer Dolná Maríková. Celú cestu nás sprevádzali čierne oblaky, ktoré nás napokon iba strašili a na viac sa nezmohli (pravdepodobne to bol len Rumburak).

Po príjazde navigovaní smerovníkmi v podobe zeleného favorita vybavíme rýchlo prezentáciu, v ktorej nás znova potešil čip nalepený na štartovom čísle. 🙂 Po dlhom váhaní, čo si vlastne obliecť vyhráva vďakabohu optimizmus pred pesimistickou predpoveďou počasia hlásiacou búrky, blesky, metelicu a obliekame iba klasicky krátky dres a nohavice s návlekmi. Pozrieme ešte štart borcov z dlhej a môžeme sa zaradiť na štart strednej trate, ktorý je naplánovaný o 20 minút po dlhej.

IMG_9579 (Kopírovat)

Po krátkej rozprave o stave trati a všetkom podstatnom sme boli „slávnostne“ odštartovaní a po krátkom zahriatí v sprievode polície a doprovodných vozidiel nás naostro odštartovali v dedine Klieština, kde sa ihneď v prvých metrov stúpania ujal vedenia Milan Barényi (to viem iba z fotky). 😀 Ja som sa nachádzal tak cca 100 miest za nim, ale na moje prekvapenie boli prvé ostré kilometre vcelku príjemné a podklad docela suchý.

IMG_9656 (Kopírovat)

Následne po opustení lúky a prejdení prvých pár metrov v lese to už bola iná chuťovečka. Obľubovači piešťanského blata si na tomto úseku prišli na svoje a s vysokou pravdepodobnosťou sa v ňom podaktorí od samej radosti aj vyváľali. Nakoľko mne kúpele veľa nevravia, rozhodol som sa vynechať túto procedúru, poprípade si ju odložiť na neskôr, keďže tým istým miestom budeme dnes ešte raz prechádzať. Po zahliadnutí odtrhnutého šaltru sa mi v myšlienkach začína vynárať nostalgia z Kráľa Záhoria.

IMG_0628 (Kopírovat)

Negatívne myšlienky zaženiem ďalším blatom v ksichte a na dohľad už máme ďalšiu lúku, ktorú vítam ako vhodné miesto na rozkotúľanie kolies a očistenie dezénu od toho lepkavého humusu. Lúku vnímam ako výhru v lotérií a neskutočne som sa z nej tešil, dezén bol prečistený a chvíľu si aj zadok oddýchol z toho neustáleho balansovania na blate. Na konci lúky nám regulovčík oznámil, že nás čaká prvý singláč, čo v tú chvíľu som bral ako nepodstatnú informáciu. Po cca 10 minútach strávených na chvoste 4-členného vláčika vlečúceho sa v singloch som pochopil hodnotu obsahu regulovčíkovej informácie. 😀

Po peknom poprosení 3 vozňov spredu o kúsok miesta na možnosť predbehnutia, keď to bude možné, sa mi odpoveď ani možnosť nedostavila, takže usudzujem, že pravdepodobne to nebolo možné. 😀 Nevadí, akonáhle sa cesta rozšírila idem cez tento lokálny vláčik a čo čert nechcel singlu bolo koniec a v nasledovnom stúpaní ma všetci traja znovu predbehli. 😀 S trošku rozhodeným sandálom to dobojujem na prvú občerstvovačku, kde zoberiem horalku ako overenú klasiku na nervy a ide sa ďalej bojovať.

IMG_0099 (Kopírovat)

Po chvíľke samoty a odkázanosti sám na seba (čo nemám rád) musím sledovať trať, aby som ako už mám zvykom, nezablúdil. V ďalšej časti sa začíname miešať s bojovníkmi z dlhej trati a začína to byť pre mňa pestrejšie, zároveň aj motivačné, keďže je neustále niekto nadohľad, koho môžem predbehnúť a zároveň ma teší skutočnosť, že som nezablúdil. 😀 Pravdepodobne po druhú občerstvovačku som nikoho z mojej strednej trate nestretol a v singloch to bolo zábavnejšie, aj keď občas som sa zapozeral na tie hlboké zrazy a nebolo mi všetko jedno. Ale čas a kilometre tu plynuli rýchlejšie a o chvíľu som už bol na peknej dlhej lúke s miernym protivetrom a druhou občerstvovačkou, kde som nechcel nechať nič na náhodu a znova som siahol po horalke a vyrazil do opakovaného boja s blatom, ktoré som už raz prešiel bez procedúry bahenných zábalov.

IMG_0339 (Kopírovat)

Druhýkrát sa našťastie scenár zopakoval, aj keď podklad bol trošku rozjazdenejší, ale všetko sme to zvládli, aj keď neraz som z bicykla musel spraviť detské odrážadlo a nohy mať ďaleko z bicykla. Po inšpirácií borcami z dlhej posledný blatový kopček vytlačím, kde nás s rýchlym krokom a informáciou aby sme sa nehnevali, že sa ponáhľa do cieľa na vínko, predbehne biker z Limbachu. 😀 Bol to po dlhom čase prvý kontakt môjho druhu, ktorého som sa plánoval, kým to bude možné, držať. Môj zákerný plán sa vydaril a asi zo súcitu mi neutiekol a vo dvojici sme dobojovali posledné skoro rovinaté kilometre do cieľa.

Po dojazde zisťujem zhoršenie času z minulého roku o 5 minút, ale umiestnenie sa o pár miest zlepšilo, čo mi ihneď zlepšilo náladu. Po doplnení tekutín a zvítaní sa so suportom sa poberiem na umyvárku, kde už stálo cca 30 bikerov, ale miestni hasiči s 3 hadicami išli ako draci a rada sa rýchlo posúvala. Ja som využil miestny potok a gumáky, ktoré sme zobrali z domu pre prípad extrémneho blata, mi prišli vhod. Následne sprcha, ktorú môžeme označiť za osviežujúcu a protikŕčovú, to už bola iná selanka. 🙂 Po sprche som si bližšie pozrel upgrade zázemia, ktoré organizátor spolu s novým partnerom ŠKODA (okrem iného podporuje aj najslávnejšie cyklistické preteky sveta Tour de France) vylepšil a zatraktívnil hlavne pre rodiny s deťmi, kde sa mohli vyblázniť, keby im samotný bike bol málo unavil.

IMG_1280 (Kopírovat)

Počasie, tak ako celý maratón, vyšiel na jednotku bez jedinej kvapky dažďa, za čo môžu byť organizátori neskutočne radi, inak si neodvážim typovať, koľko ľudí (pravdepodobne iba umiestnení) by im tam ostalo čakať na záverečný ceremoniál, ktorý sa neskutočne naťahoval. Majstrami Slovenskej republiky XCM sa v ženskej kategórii stala Michaela Maláriková, v mužskej kategórii Martin Haring. Na tombolu, v ktorej bolo 120 cien som už nemal trpezlivosť čakať a pobrali sme sa domov na klasickú pomaratónsku rituálnu očistu všetkého možného od blata (túto časť maratónskej soboty nemám moc rád).

IMG_1558 (Kopírovat)

Táto jediná chybička krásy mi neznechutila dojem z celej soboty, na ktorú som sa už týždeň dopredu tešil a pravdepodobne ešte týždeň dozadu sa z nej tešiť budem. Celá sobota dopadla na vynikajúcu, za čo patrí vďaka organizátorom, ktorí pripravili veľmi peknú trať, zázemie, rizoto a zabezpečili kopu milých ľudí, ktorí sa o nás celý čas s úsmevom starali, klobúk dolu FC Team. Na záver do pozornosti dávam fotky 1193-1195 a vysmiateho pána z Chateau Topoľčianky s odtrhnutým pedálom. A to je z Dolnej Marikovej vše přátele. 🙂

Výsledky z trate 64 km

Výsledky z trate 40 km

Výsledky z trate 20 km

Výsledky tímov

 

© Autor fotogalérie www.bikeclubnestich.sk

Ak máte záujem o fotografie, obratom Vám ich ZDARMA odošleme na nekomerčné použitie. Prosím kontaktujte info@bikeclubnestich.sk

 

© Autor fotogalérie www.bikeclubnestich.sk

Ak máte záujem o fotografie, obratom Vám ich ZDARMA odošleme na nekomerčné použitie. Prosím kontaktujte info@bikeclubnestich.sk

2 thoughts on “Škoda FC maratón Dolná Mariková 2014

Comments are closed.