ŠKODA Horal MTB Maratón 2014

Po týždni zrážok a nepriazni počasia sme druhý augustový víkend strávili v Poprade so sobotným cieľom absolvovať pre nás už tretí ročník Horal, ktorý je zaradený do XCM a Škoda Bike Open Tour serií. Na lepšie aklimatizovanie s tatranským vzduchom sme do Popradu vyrazili už v piatok po práci. Piatočné cesty boli na naše prekvapenie plynulejšie, ako sme očakávali a vďaka tomu sa nám podarilo prezentáciu vybaviť už deň vopred a ešte sa aj pohodlne ubytovať a stihnúť neskorú večeru.

DPP_0018 (Kopírovat)

Sobotné ráno nezačínam typicky maratónsky s lievancami, ale s kontinentálnymi raňajkami v podobe spišských párkov a bieleho pečiva. 😀 Na moje milé prekvapenie nemôžem túto kombináciu označiť za úplne nevhodnú a rád si ju znova zopakujem napríklad v Hrabušiciach. Po presune na miesto štartu a cieľa nás hrejú ranné teplé slnečné lúče (v čo som ani nedúfal) a stíhame práve prebiehajúci štart borcov na trati Lejzi, ktorým pekne a pokorne zamávame a začneme sa sústrediť na štart našej „polmaratónskej“ skupiny.

DPP_0034 (Kopírovat)

Po zaradení na štart si vypočujeme bezpečnostné pokyny ukončené výstrelom pravdepodobne z kanóna. Prvý zoznamovací kilometer s Horalom absolvujeme po uličkách mesta Svit kde to borci pália systémom cesta/necesta. Ja sa neviem dočkať momentu, kedy konečne vojdeme do voňavého ihličnatého lesa, ktorý nám poskytne príjemný chládok, nakoľko tie lúky a saharské slnko mi nie sú moc srdcu blízke.

Cesta ma prvých 10 kilometrov prekvapuje veľmi malým výskytom blata, ktorého by som čakal po týždni dažďov oveľa viac. Ani sa nenazdám a ocitám sa zoči voči brodu miestneho potoka. V hlave mám dve myšlienky, prvá bola ísť dostatočne rýchlo, aby som nezostal v strede stáť a tá druhá myslí na telefón v zadnom vrecku, pri ktorom šikmooký vývojári pravdepodobne nemysleli na jeho waterproof ochranný systém. 😀 Prebrodím ho štýlom obrneného bojového vozidla a vďaka tejto technike som ostal v „suchu“.

DPP_0387 (Kopírovat)

Len čo bolo horšie, znova sa bolo treba driapať výškovými metrami a čo čert nechcel, tak v tejto časti trati sa nám trošku rozblatkovalo. Blato hore kopcom a aj dole kopcom, ale našťastie všetko iba v znesiteľnom množstve a v zdraví sa dožijem prvej občerstvovačky, na ktorej sa držím hesla: „Nestojíme, máme spoždení.“ Po občerstvovačke sa nám sformovala skupina bikerov rôzneho veku. V našej bojovej formácií „korytnačka“ sa nám podarilo vytrvať až do v poradí druhej občerstvovačky, ktorá na moje prekvapenie bola ani nie 10 kilometrov od tej prvej. Tu sa naše cesty rozišli a každý si zvolil inú stratégiu, ja stojím a dopĺňam vodu do fľašky (bidona) a z ponuky: horálok, makovníkov, mastného chleba, soli, ovocia, si vyberám horkú čokoládu.

V ústrety novým dobrodružstvám pokračujem ďalej, ale tentokrát sám. Od druhej občerstvovačky si nemôžem pomôcť, ale stále ma prenasleduje pocit, že idem zlou cestou, nakoľko toľko asfaltu z minuloročného horala nemám v pamäti. Asfalt stále nekončí a je ho až toľko, že by som to mohol prirovnať k hybridnému závodu MTB/Cesta. Neviem, či organizátori pozmenili trať kvôli neočakávanej udalosti alebo ju takto úmyselne vytunili oproti minulým rokom, ale pri štartovom poučení nič nespomínali o novinkách na trati. GPS ma len utvrdilo v mojich špekuláciách a verím, že organizátor iba výnimočne pre neočakávanú situáciu bol nútený pozmeniť trať a do budúcna sa môžeme tešiť na starý dobrý horal (upgrade v prospech MTB je samozrejme plusom).

DPP_0187 (Kopírovat)

Ihneď ako opustíme asfaltové peklo a prekonáme krátke, ale o to strmšie stúpanie ako na kostolnú vežu, sa nám ponúkajú naozaj krásne výhľady ako z katalógu na Nízke Tatry. V týchto miestach sa mi podarí ukludniť tempo, hlavu odpojiť od stále neprestávajúcich myšlienok, či idem vlastne dobrou cestou a asi prvýkrát v živote sa na maratóne nenaháňam, ale najradšej by som zastal vytiahol fotoaparát a len tak pekne si sadol niekam a fotil. Žiaľ, toto zbožné prianie mi nebolo umožnené a musel som pokračovať lúkami s panoramatickými výhľadmi ďalej až do zjazdu, po ktorom sa znova ocitám v civilizácií, v ktorej to už je nám všetkým známe, nakoľko sme touto cestou dnes už raz išli ale opačným smerom. Tu sa nám cesta križuje s borcami z Ízi a Dejzi trasy, ktorých pekne povzbudíme do ďalšieho boja a pokračujeme našou vytýčenou cestou.

IMG_3349 (Kopírovat)

Cez v poradí tretiu občerstvovačku iba prejdeme a zdvorilostne odmietneme Horalské pohostenie a duševne sa už chystáme na nasledovný kopec, ktorý máme všetci v živej pamäti zo zjazdu. Výživné stúpanie nám ubehne rýchlejšie, ako sme si predstavovali aj bez použitia pohonu 4×4. Už teraz mám pred očami brod, ktorý nás čaká po zjazde. Brrrr, studená ale máme to za sebou. A na naše prekvapenie nás znovu čaká zmena trate a nevraciame sa cestou ako po minulé roky, ale odklonia nás chlapci regulovčíci doprava. Po chvíli sa napojíme na starú známu cestu a do cieľa nám ostáva zopár kilometrov.

Neviem prečo, ale celý čas som chcel byť už na konci stúpania s následným koreňovým zjazdom. Moje túžby boli vyslyšané, ale na moju šikovnosť hádžem vŕbu ako z filmu a s kormidlom o pár stupňov otočeným doprava prichádzam do cieľa. Odstrihnú mi čip a rýchlo sa poberiem do spŕch, nakoľko vyšľahaný húštinami, žihľavovými záhonmi sa cítim nekomfortne. Jupiii sprcha za nami a dokonca aj s teplou vodou a môžeme sa ísť najesť, poprípade umyť bike.  Po zistení, že jedlo vydávajú až po 14-tej hodine a nekonečného radu na umývanie bicyklov sa chopím fotoaparátu a prispejem zopár fotkami do fotogalérie aj ja.

IMG_3561 (Kopírovat)

Po odbití 14-tej hodiny akoby zázračným prútikom či prsteňom šmarila Arabela a pred pirohmi či gulášom sa utvoril sústavný niekoľkohodinový rad cca 40-50 bikerov.  Vystojíme rad a stojí to za to, pirohy sú vynikajúce a s vynikajúcim pocitom zo sobotného dňa sa lúčime s Horalom. Bicykel umyjeme doma a už teraz sa tešíme do budúceho roku na Horal s vierou menšej dávky asfaltu. O rok dovi. 🙂

Výsledky z trate Krejzi 127km

Výsledky z trate Lejzi 73km

Výsledky z trate Senzi 43km

Výsledky z trate Ízi 28km

 

© Autor fotogalérie www.bikeclubnestich.sk

Ak máte záujem o fotografie, obratom Vám ich ZDARMA odošleme na nekomerčné použitie. Prosím kontaktujte info@bikeclubnestich.sk

 

© Autor fotogalérie www.bikeclubnestich.sk

Ak máte záujem o fotografie, obratom Vám ich ZDARMA odošleme na nekomerčné použitie. Prosím kontaktujte info@bikeclubnestich.sk